W weekend odbyły się zawody SP DX 2018

Kategoria: Wiadomości Opublikowano: poniedziałek, 09, kwiecień 2018 Zespół SP2YWL

W pierwszy pełen weekend kwietnia odbyły się zawody z cyklu SP DX Contest. Organizatorami zawodów jest Polski Związek Krótkofalowców i Stowarzyszenie Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych SP DX Club. Wystartowaliśmy w nich pod znakiem SP2YWL i nawiązaliśmy 1619 łączności uzyskując łącznie 815280 pkt.

W tym roku zawody SP DX Contest zostały rozegrane w dniach od 7 do 8 kwietnia. Współzawodnictwo organizowane jest na sześciu podstawowych pasmach dostępnych dla krótkofalowców 160m, 80m, 40m, 20m, 15m i 10m. Stacje pracujące z terytorium Polski uzyskują 1 pkt. za łączność ze stacją europejską i 3 punkty ze stacją spoza kontynentu. Łączności krajowe nie są punktowane. Dla stacji zagranicznych każda łączność ze stacją z Polski to 3 pkt.. W zawodach tych funkcjonuje tzw. mnożnik. Dla stacji polskich mnożnikiem są podmioty DXCC, natomiast dla stacji zagranicznych mnożnikiem są województwa polskie. Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie https://spdxcontest-2018.pzk.org.pl/2018/rules.php.

Od początku istnienia klubu SP2YWL staramy się startować w tych zawodach, poniżej prezentujemy tabelę z naszymi wynikami z lat ubiegłych.

Rok

Znak

Kategoria

Wynik

Zajęte miejsce

2006

SN2K

MO AB MIXED

354090

2

2007

SN2K

MO AB MIXED

120000

2

2008

SN2K

MO AB MIXED

189370

6

2009

SN2K

SO 40M CW

40680

7

2013

SP2YWL

MO AB MIXED

919908

1

2014

SN2K

MO AB MIXED

808462

2

2016

SP2YWL

MO AB MIXED

102

37

Jakich nagród możemy się spodziewać? W zawodach można liczyć na pamiątkowe specjalne plakiety, zwyczajowo fundowane przez krótkofalowców, kluby, stowarzyszenia i inne podmioty – głównie związane z krótkofalarstwem. W tegorocznej edycji dla stacji z Polski przewidziano specjalną pulę nagród. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatora https://spdxcontest-2018.pzk.org.pl/2018/.
Postanowiliśmy, że i my dołożymy się do puli nagród specjalnych, czyli tzw. plakiet. Jako klub krótkofalowców ufundowaliśmy plakiety w dwóch  kategoriach, a celem jest upamiętnienie naszych kolegów, którzy odeszli do krainy wiecznych DX'ów. Plakiety przeznaczyliśmy dla najlepszych stacji ze Skandynawii i Niemiec.


Z lewej strony Krzysztof SP2JKC, z prawej Werner DL5SP

Plakieta GERMANY (top score) poświęcona pamięci Wernera Kuehmel (DL5SP). Werner był członkiem naszego klubu od początku istnienia. To za jego przyczyną do klubu trafiło pierwsze radio na pasmo UKF. Jego aktywność krótkofalarska w zasadzie skupiona była wokół pasm UKF, zawsze przy sobie nosił TRX ręczny. Często odwiedzał Władysławowo, szczególnie w okresie letnim. Bardzo lubił spacerować po północnych Kaszubach,  szczególnie upodobał sobie okolice półwyspu helskiego i Zatoki Puckiej. Podczas pieszych wędrówek był częstym gościem klubowych pieleszy. Odszedł do wieczności w 2015 roku, jego szczątki doczesne spoczywają na władysławowskim cmentarzu.

Plakieta SCANDINAVIA (top score) poświęcona pamięci Krzysztofa Maciejkiewicza (SP2JKC). Krzysztof był członkiem klubu od 2008 roku. Lubił pracować DX'owo, szczególne upodobał sobie łączności z Ameryką Północną. Pasmo 160m było jednym z najczęściej odwiedzanych przez Krzysztofa, lubił startować w zawodach na pełnych obrotach. Podnosił poprzeczkę umiejętności operatorskich w klubie i napędzał towarzystwo do budowy coraz to lepszych technicznie systemów antenowych. Przyczynił się do budowy na terenie klubu kratownicowej anteny GP ¼ fali na pasmo 160m. Zdobył DXCC Honor Roll Nr 1 oraz USA County Award. Był członkiem SP DX Clubu. Odszedł do wieczności w 2012 roku, jego szczątki doczesne spoczywają na cmentarzu w Tczewie.

W zawodach przeprowadziliśmy 1619 łączności, zaliczając 215 mnożników. Zgłaszamy do organizatorów nieoficjalny wynik 815280 pkt.. Teraz czekamy na weryfikację logów i wyniki oficjalne.

Zespół SP2YWL 

Odsłony: 908

Nasze karty QSL